Drukuj stronę

Anodowanie (galwanizacja aluminium)

opis metody


Anodowanie to jedna z metod galwanizacji, polegająca na powierzchniowej obróbce metali, czyli na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. To bardzo popularna metoda zabezpieczania  aluminium i jego stopów. Przedmiot zanurzony w kąpieli elektrolitycznej spełnia funkcję anody, a elektrolitem jest kwas siarkowy. Podczas zjawiska elektrolizy, po przyłożeniu do elektrod napięcia stałego 12–20 V, wydziela się tlen, który reagując z metalem, tworzy na jego powierzchni przeźroczystą powłokę.

W efekcie uzyskujemy:

  • antykorozyjne zabezpieczenie powierzchni,
  • mechaniczne zabezpieczenie powierzchni aluminium,
  • trwały efekt dekoracyjny– galwaniczne stopy aluminium uzyskują charakterystyczną fakturę, a poprzez dodawanie do elektrolitu substancji barwiących, można uzyskiwać na powierzchni nieścieralne, kolorowe powłoki.

Firma Effector posiada  anodownie o zróżnicowanej długości: od 2 do blisko 8 metrów, anodujące i barwiące profile oraz elementy aluminiowe, wykorzystywane m.in. w budownictwie, dekoracji wnętrz, przemyśle motoryzacyjnym, okrętowym, przy produkcji stolarki budowlanej, kabin prysznicowych oraz w meblarstwie. Jeśli pamiętamy o wymogach oraz ograniczeniach wynikających ze specyfiki stopu lub wymiarów przedmiotu, to procesowi anodowania można poddać w zasadzie każdy element, profil czy półprodukt aluminiowy, niezależnie od jego kształtu i przeznaczenia.

KOLORYSTYKA


Opcje kolorystyczne dostępne dla tego produktu:

Kliknij próbnik aby powiększyć

Linie do anodowania Kolory anody Dł. maksymalna elementów anodowanych Rodzaj anodowanych elementów
7650 mm srebro, szampan,
oliwka, brąz, czarny, inox
7,4 m Wszystko z aluminum od blach,
słupów, profilii fasadowych,
poprzez elementy dla branży meblarskiej,
reklamowej, motoryzacyjnej.
7100 mm złoto, srebro, szampan, oliwka, brąz, czarny 7,1 m
3780 mm złoto, srebro, szampan,
oliwka, brąz, czarny,
inox, elektropolerowanie - dł. max. 3500 mm
4 m
2000 mm złoto, srebro, szampan,
oliwka, brąz, czarny,
elektropolerowanie - dł. max. 2000 mm
2 m